Ajaloolise puitmaja soojapidavuste tõstmine
Maja soojustamine ja soojapidavus on terminid, mida ei tasu segamini ajada. Soojustamise all peetakse silmas majale lisakihtide paigaldamist. Tavaliselt tehakse seda hoone väliseid mõõtmeid kasvatades. See toob enamasti kaasa maja proportsioonide ning välisilme muutumise. Soojapidavus on maja enda võime säilitada soojust. Soojapidavuse parandamiseks peab üle esmalt üle vaatama kohad, kust soojus väljub ning need kohad tihendama. Täna on meil võimalik kasutada selleks termokaameraid või teostada alarõhutest.
Termokaamera näitab pildi peal ära külmasillad ja praod ning alarõhutest annab ülevaate õhu kogusest, mis liigub läbi maja piiretes esinevate tahtmatute avauste kaudu.
Puitmaja soojapidavusel on oluline roll maja tihendusel. Tihendamist vajavad enamasti uste ja akende ümbrused, palgivahed, konstruktsioonide ühenduskohad.
Alles siis, kui nende tegevuste järel on ikka veel soojakaod märkimisväärsed, võib mõelda täiendavale soojustamisele.
Liiga lihtsalt ei tohiks kaasa minna sellega, et tõmmatakse maha kogu maja vana vooder ning pannakse talle paks kasukas selga. Tõsi on see, et see teeb maja soojemaks, aga tõenäoliselt küttearvete kerge vähenemine ei tasu seda investeeringut ära. Ei ole mõtet panna seina 150–200 mm paksust soojustusmaterjali kihti, kui tegelikkuses jätkub soojusenergia liikumine hoonest välja läbi korrektselt soojustamata katuse ja põranda.
Ajaloolise hoone puhul peab välispidine soojustamine olema põhjalikult läbimõeldud tegevus. Kergekäeliselt vana fassaadimaterjali eemaldamist ja selle asendamist moodsa soojustusmaterjaliga võib hiljem kahetsema hakata, kui selgub, et kõik polnud detailideni lahendatud. Peame mõtlema, kas suur investeering tagab piisava kokkuhoiu küttekuludelt, ning mida toob meie tegevus kaasa keskkonnale. Ja kindlasti on oluline selle käigus hoone ajaloolise välimuse säilitamine, kuna see tõstab pikemas perspektiivis kinnisvara väärtust. Seega on ajaloolise puitmaja soojapidavuse tõstmisel palju asjaolusid, millega arvestada.
Kui Sa ei tea kust alustada, siis tule osalema neljapäevasel Ajaloolise puitmaja soojapidavuse koolitusel.
Sellel postitusel on 4 vastust